ÖVRIGT / Speglar / Spegel 15507217
*
nr 1550 7217
Spegel
Flora. Höjd: 40 för SMD Design
Utrop:
500 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 juli 2023
kl 19:01:40
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/7 10:24:39
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Flora Danica
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flora spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51
-
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05
-
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45
-
5029 Spegel
höjd: 80cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:21
-
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58
*
Spegel
nr 1550 7217
Spegel
Flora. Höjd: 40 för SMD Design
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 juli 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
3/7 10:24:39 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Flora Danica
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Flora Danica är en porslinsservis, ursprungligen tillverkad vid Kunglig Dansk 1790-1803 på beställning av kronprins Fredrik. Servisen är dekorerad med bilder av danska växter hämtade ur planschverket Icones floræ danicæ.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: flora spegel speglar
-
4121 Spegel
102x70, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:51 -
3057 Spegel
136x96, nutida
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:05 -
5066 Spegel
71x38cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:19
-
5067 Spegel
Gustaviansk stil, 51x61cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:45 -
5029 Spegel
höjd: 80cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 20:21 -
1019 Spegel
Sengustaviansk, Förgylld, 78x42 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
17 juni kl 18:58